Bratstvo svätého Jozefa
Doc. Vladimír Olejník napísal vzácny text o Bratstve sv. Jozefa, ktorý však nie je veľmi známy. Dovoľujeme si naň upozorniť a vybrať z článku podstatné informácie.
BRATSTVO SV. JOZEFA
Bratstvo sv. Jozefa na Spiši malo počas celej svojej histórie (1711 – 1918) 429 členov. Pochádzali a pôsobili v rôznych kútoch diecézy i mimo nej. Členmi bratstva boli spišskí prepošti, biskupi, kanonici spišskej, ostrihomskej i jágerskej diecézy, rehoľníci, farári, administrátori farností i kapláni.
V roku 1711 ho založil Michal Goltberger, farár V Mlynici, Ján Magaši (Magassy), farár v Abrahamovciach, Matej Pavlikovič (Paulikovicz), farár v Švábovciach a Bernard Prinner, farár v Žakovciach.
Bezprostredným dôvodom založenia bratstva bola vďaka za záchranu v čase morovej epidemie, ktorá na Spiši zúrila v roku 1710.
Hlavnou náplňou bratstva bola modlitba a obeta svätých omší členov bratstva navzájom za seba a za zosnulých spolubratov. Medzi ďalšie úlohy členov patrila snaha za každých okolností zaopatriť umierajúceho spolubrata sviatostami.
Štatúty bratstva z roku 1711 zahŕňal nasledujúce body:
- Každý člen má každý mesiac za ostatných členov odslúžiť jednu omšu.
- Každý člen sa má denne za ostatných členov modliť Loretánske litánie, pričom ak si pobožnosť bude odbavovať sám, ma pridať tri ďalšie zvolania: ,,Patrónka kňazov; Ochrankyňa farárov; Matka naša – Oroduj za nas.“
- Štvrťročne sa fraternita stretne a spolu odslúži modlitbu breviára za zosnulých kňazov Spišského prepoštstva a každý z bratov aj jednu omšu za zosnulých.
- Kongregácie bratstva sa majú uskutočňovať u služobne najstaršieho brata, no každý z bratov môže kongregáciu v bratskej láske usporiadať u seba.
- Aby zbytočne nenarástli náklady brata, ktorý prijme kongregaciu, každý z bratov mu dá 50 denárov.
- Kto z pozvaných bratov sa riadne nezúčastní kongregácie bez ospravedlnenia trikrát za sebou, na štvrtej kongregácii bude vylúčený.
- Ak bude niekto z bratov dlhšie vzdialený, nech to oznámi ostatným a nech dodržiava záväzky modlitieb a slúženia omší na stanovené úmysly.
- Ak nás niekto z bratov povolá na pomoc zastupovať ho v chorobe alebo ho zaopatriť, alebo k spísaniu testamentu, či k jeho vykonaniu, sľubujeme mu pomoc.
- Ak niekto z bratov zomrie bez zanechania prostriedkov na svoj dôstojný pohreb, zavazujeme sa zložiť financie na jeho pohreb, hodný kňazského stavu.
- Po smrti každého z bratov sa ostatní bratia zaväzujú odslúžiť za spásu jeho duše 6 omší.
- Na každej kongregácii sa bude čítať nekrológ zosnulých kňazov Spišského prepoštstva, aby bratia vedeli, za koho sa modlia. Ak sa niekto dozvie o smrti kňaza, má to na najbližšej kongregácii oznámiť.
- Ak bude potrebne v bratstve či na kongregácii o niečom rozhodnúť, nech rozhodne väčšina hlasov. Tiež sa takto bude každé tri roky voliť senior a prísediaci bratstva.
Bratstvo jestvovalo do roku 1918. V súvislosti s politickými, ale aj personálnymi zmenami v Spišskej diecéze i v celej novovzniknutej Československej republike v roku 1918 bratstvo upadlo do zabudnutia.
Možno je príhodný čas jeho činnosť v nejakej forme obnoviť.
Spracoval: Peter Olekšák
Literatúra:
Album (Kniha bratstva) Confraternitas Sancti Josephi Admodum Reverendorum Dominorum Parochorum Scepusiensium in Decanatu Superoris Fluvii Poprad. A. 1711. Archív Spišského biskupstva, fond Spišské biskupstvo, oddelenie Knihy, nesignované.
Brožúra Bratstva sv. Jozefa, 1763. Archív Spišského biskupstva.
Krátka história Bratstva sv. Jozefa, 1894. Archív Spišského biskupstva.
OLEJNÍK, V.: Bratstvo sv. Jozefa ako príklad obnovy duchovného života katolíckeho duchovenstva na začiatku 18. storočia. In Snem roku 1715 a uhorská spoločnosť v 18. storočí, Vydavateľstvo Prešovskej univerzity, Prešov 2016.