Skip to main content
Skupina kňazov

Časopis ORIENTÁCIA

Pred päťdesiatimi rokmi, 22. novembra 1973, sa v kruhu mladých kňazov, poznačených sviežim vánkom slobody, ktorý zavial počas pražskej jari, zrodil samizdatový časopis ORIENTÁCIA. “Taký bol názov obsahom i rozsahom najvýznamnejšieho kresťanského periodického samizdatu na Slovensku.” (Rudolf Lesňák, Listy z podzemia, 1998)

Dušou a hybnou silou Orientácie bol jej šéfredaktor Janko Maga.
(Jozef Jarab)

“Hlavným iniciátorom časopisu bol mladý a ambiciózny kňaz Janko Maga, ktorý svoje literárne prvotiny začal tríbiť v spolupráci vtedy už so skúseným literátorom  profesorom Jozefom Kútnikom, farárom v Liptovských Sliačoch počas svojho kaplánovania v tejto farnosti. Keď bol potom Maga preložený zo Sliačov za kaplána do Sp. Podhradia, prišiel do kontaktu s ďalšími kňazmi na Spiši, kde pôsobilo v blízkom okolí viacero mladých kňazov. Časopis vznikol ako istý prostriedok pre ďalšie samovzdelávanie mladých kňazov a zároveň ako tribúna, kde sa mohli zaznamenať isté postrehy, úvahy, alebo názory, čím sa malo podnietiť myslenie a tvorba. Ku spolupráci s redakciou som sa dostal jednoducho tak, že som patril do tohto spoločenstva mladých kňazov a okrem toho som bol osobným priateľom Janka, Magu, Jozefa Jaraba, Petra Fidermaka, Alojza Frankovského, Jozefa Hanzelyho, a cez nich som sa dostal aj ku prof. Hanusovi, Kútnikovi, ku Jankovi Silanovi, Jankovi Kováčovi, Jankovi Silanov a mnohým iným”, spomína doc. Dr. Štefan Mordel.  

“Od roku 1973 okolo Orientácie rástlo spoločenstvo mladých kňazov, ktorí potom utvorili študijný krúžok tzv. podzemnej univerzity, na ktorej sme sa pod vedením prof. Hanusa, a rovnako za účinnej pomoci prof. Dr. Jozefa Zvěřinu, vzdelávali a prehlbovali svoje teologické vedomosti.” (Jozef Jarab, Orientácia, spomienky pamätníka, 2008)  

V prvom čísle Ján Maga ponúkol ako prvý text tému ORIENTÁCIE KŇAZA. Hneď za ním (pod pseudonymo Viera Činorodá) vysvetľuje dôvod tothto počinu v článku NARODENIE, KRST A NÁSTUP ORIENTÁCIE: Narodenie je ťažká i krásna vec, či sa už rodí život, dielo alebo podujatie. S týmito sprievodnými javmi prichádza i na­ša Orientácia, pokusná tribúna na písanie.Indické príslovie hovorí: „Kto dal dieťaťu Život, stáva sa je­ ho dlžníkom.“ Orientáciu splodil kolektív, preto ju musíme spolu vychovávať a spoločne držať na úrovni. Bude rásť pred nami a naším pričinením. Orientácia má devízu: Ak budem rásť ja, porastú aj moji tvorcovia a naopak. Je to riskantná vec, ak počítame na zlomyseľnosť. Riskantná aj preto, že sa na ňu podujali neskúsení ľudia. Dali si úlo­hu a chcú pri nej vyrásť. Orientácia má ukázať, čo v jej pôvodcoch je, čo môže byť a čo ešte chýba. Orientácia je tu a hlási sa o slovo i o priazeň. Darmo sa pýtate, akú bude mať líniu. To ešte nik nevie. Líniu vytvoria príspevky, ktoré budú mať tradičné pramene: Sv. Písmo, učenie Cirkvi, skúsenosti a nové postrehy. Prispievatelia zostávajú anonymní. Majú byť duchaplní, pohoto­ví a majú mať otvorené ruky (s novými príspevkami) a na hono­rár nech otvoria srdce, aby ho naplnil Boh svojou milosťou. Chce u vás i žobrať i vás obohatiť 2 razy do mesiaca (Deo dante). Za obsah, osudy a za redakciu orientácie zodpovedá Viera Činorodá, 22. november 1973.

Quod non est in scriptis, non est in mundo. (Orientácia č. 6, s. 279)

V 11 ročníkoch vyšlo 137 čísel Orientácie, v súhrne 2792 strán formátu A4, ktoré sme digitalizovali a ponúkame aj dnešnému čitateľovi stále aktuálne texty. Stačí kliknúť tu.

Spracoval: Peter Olekšák

Literatúra:
O hodnotě samizdatu. Samizdatová náboženská periodika před rokem 1989
. Karmelitánske nakladelství Kostelní Vydří, 2008. – 136 s.
LESŇÁK, Rudolf: Listy z podzemia. Kresťanské samizdaty 1945 – 1989. USPO Bratislava, 1998. – 488 s.


Zachovaný exemplár časopisu Orientácia zviazaný do desiatich zväzkov a ilustračná fotka skupina kňazov, ku ktorej prof. Jozef Jarab dopĺňa: Dňa 18. mája 1986 dostal biskup J. Ch. Korec spolu s ostatnými ocenenými čestný doktorát na Univerzite Notre Dame v Indiana. V septembri roku 1986 sme usporiadali na fare v Spišskom Bystrom aspoň malú domácu slávnosť promócie čestného doktora Notre Dame univerzity v Indiana. Slávnostnú laudáciu pred asi tridsiatimi kňazmi zo spišskej diecézy i z celého Slovenska predniesol Prof. ThDr. Ladislav Hanus. Nového čestného doktora pozdravil prítomný spišský ordinár Štefan Garaj. O kontaktoch biskupa J. Ch. Korca so Spišskou diecézou v mesiacoch február až november 1989 (Pozri jeho dielo Od barbarskej noci , Lúč, s. 384 a 394.) 

Na ilustračnej fotografii (fara v Spišskom Bystrom v septembri 1986): zľava sediaci Vladimír Martinický, vtedy kňaz bez súhlasu, bohoslovec Štefan Vitko, vpredu sediaci prof. Hanus, za ním František Dlugoš, tajomník BU, odpredu sediaci biskup Korec, za nim Štefan Garaj, Ondrej Osvald, stojací Jozef Jarab a vpravo Eduárd Kojnok. Mimo záber boli Tkáč, Baláž, Janko Maga, Janko Ďurica, František Rábek, Eduard Filo, Jozef Slamka, Bartolomej Urbanec…